شناسهٔ خبر : 1677 -

عوامل بروز التهاب مفصلی و آرتروز چیست و چگونه به وجود می آید؟

عوامل بروز التهاب مفصلی و آرتروز چیست و چگونه به وجود می آید؟

چهارچوب بدن و شبکه های متشکل از عضلات ،تاندون ها(زردپی) و لیگامان ها (رباط ها) برای حمایت از وزن بدن در طول فعالیت های آن طراحی شده است

التهاب مفصل (آرتریت) : عبارت است از التهاب بافت های اطراف مفصل و با تورم ، سفتی ، قرمزی و اختلال عملکرد مفصل همراه است .گاهی از واژه ی روماتیسم برای اختلال استفاده می شود ولی این واژه را نمی توان از نظر پزشکی ، شناخته شده دانست.

علل مستقیم التهاب مفصلی یا آرتروز عبارتند از : عفونت میکروبی یا ویروسی ، تغییرات تحلیل برنده مرتبط با سن و اختلالات متابولیسم بدن یا دستگاه ایمنی . تمام مفاصل بدن ، اعم از مفاصل بزرگ ، مانند مفصل ران ، زانوها و شانه ها و مفاصل کوچک ، از جمله مفاصل دست ها و پاها آسیب پذیرند. دو نوع شایع تر التهاب مفصلی عبارتند از استئوآرتریت (التهاب استخوانی مفصلی که به آن "آرتروز" هم گفته می شود) و آرتریت روماتویید.

بعضی از انواع آرتریت ، ارثی هستند ولی ژن های مسئول آنها هنوز به طور کامل مشخص نشده است. به عنوان مثال ، آرتریت روماتویید در بعضی از افراد فامیل دیده می شود و ارتباط ارثی پر قدرتی میان نقرس و آرتریت پسوریازیسی وجود دارد . در مورد آرتروز ، عدم فعالیت و افزایش وزن ، عوامل مستعد کننده ی بیماری به شمار می آیند.

آرتروز در اثر تخریب مفاصل ایجاد می شود و اغلب با افزایش سن بروز می کند ولی ممکن است آرتروز در هر سنی تظاهر یابد و در اثر آسیب های عود کننده ی مفصلی تسریع شود.

نشانه های بیماری معمولاً در میان سالی آغاز می شود و عموماً بیماری آرتروز در زنان شایع تر از مردان است. بیشترین مفاصلی که مبتلا می شوند ، مفاصل ران (لگن) ، زانو ها و دست ها هستند.

اکثر افراد در 70 سالگی به درجاتی از آرتروز مبتلا می شوند. روند پیشرفت آرتروز ، آهسته و یکنواخت است . غضروف بین استخوان ها به تدریج از بین می رود سرانجام این استخوان ها در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می گیرند. در موارد شدید آرتروز ، مفصل تغییر شکل می دهد.در مراحل اولیه بروز آرتروز، انجام ورزش برای متحرک نگه داشتن مفاصل ، و در صورت لزوم ، کاهش وزن به منظور آهسته تر کردن سرعت پیشرفت بیماری توصیه می شود. در مراحل نسبتاً شدیدترآرتروز با استفاده از مسکن ها و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ، مانند ایبوپروفن می توان درد و التهاب را کاهش داد.فیزیوتراپی و در بعضی موارد استفاده از عصا و سایر وسایل کمکی ممکن است توصیه شود.در صورت تداخل درد با عملکرد فرد می توان از جراحی به وسلیه ارتوپد به منظرو جایگزین سازی مفصل کمک گرفت.

نظرها

ارسال نظر

500
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.