تبلیغات شما

در این محل تبلیغات شما قرار می گیرد . با ما تماس بگیرید...

تماس با ما
رفتارهای نادرست والدین کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم
تولد یک کودک مبتلا به اختلال طیف اتیسم، والدین را وادار می کند که تمام تلاش خود را برای کمک به پیشرفت فرزندشان به کار گیرند.
اما آیا همیشه این کوشش به سود کودکان خواهد بود؟
گاهی والدین به صورت غیر مستقیم و ناخواسته، نه تنها کمکی به کاهش درد و رنج کودکشان نمی کنند بلکه عامل آسیب هایی در جهت افزایش رنج کودک می شوند.
باورها و رفتارهای نادرست، دیدگاه ها و انتظارات اشتباه و اطلاعات ناقص و نامناسب باعث قرار گرفتن پروسه درمانی کودک در مسیر نادرست می شود.
مواردی از این نواقص و عوامل که نه تنها کمکی به کودک نمی کند بلکه سبب افزایش درد و رنج فرد مبتلا به اختلال طیف اتیسم می شود در زیر آمده است:


????۱) عدم آگاهی از اختلال اتیسم و شیوه های توانبخشی و آموزشی آن:
عدم آگاهی والدین در این زمینه باعث می شود والدین در زمینه آموزش و توانبخشی کودکان خود، آموزش هایی را دنبال کنند که نه تنها تاثیر کمی در پیشرفت کودک دارد، بلکه باعث می شود که سن طلایی آموزش کودک از دست برود و حتی پیشرفت کودک را به تاخیر بیندازد.
????۲) انتظارات نادرست و غیر واقعی از فرد مبتلا به اتیسم:
یکی از اشتباهات بارز والدین انتظارات بی تناسب آنها در زمینه تحصیل فرزندشان و تاکید بر رساندن فرزندشان به مقاطع تحصیلی بالاتر حتی دانشگاه است.
گاهی علی رغم توانایی پایین کودک، والدین توقع دارند فرزندشان تا مقطع دانشگاه ادامه تحصیل دهد و یا در همه درس ها عملکرد خوبی داشته باشد. بسیاری از این کودکان درک انتزاعی پایینی دارند.
اما دیده می شود که والدین آنها، در عین آگاهی از این موضوع، با استفاده از راهکارهای غیرمنطقی فرزندشان را وادار به ادامه تحصیل کرده و باعث می شوند کودک رنج و اضطراب زیادی متحمل شود.
این اشتباه، نه تنها به کودک کمکی نمی کند بلکه باعث بیشتر شدن مشکلات کودک می شود.


????۳) توقع پیشرفت سریع در زمینه آموزشی و توانبخشی:
یکی از نکات کلیدی در گرفتن نتیجه از برنامه های آموزشی و توانبخشی این است که پیشرفت این کودکان در زمینه های آموزشی نیازمند صبر و حوصله است.
والدین باید به این موضوع توجه داشته باشند که کندی پیشرفت یک کودک لزوماٌ ناشی از عدم صلاحیت درمانگر نیست و نباید منجر به نا امیدی از درمانگر شود.
برای آشنایی درمانگر با مشکلات رفتاری و توانایی های کودک به او مدتی زمان بدهید تا بتواند بهترین آموزش را ارائه نماید.

جهت مطالعه مطلب فوق به سایت tahaclinic.com مراجعه نمایید.


کانال تلگرام ما @taahaaclinic
۱۳۹۸/۰۳/۲۰ - ۲۳:۵۱