نوبت دهی|خوب می‌شنوی، پس سالم می‌مانی|دکتر اینجاست

شناسهٔ خبر : 1661 -

خوب می‌شنوی، پس سالم می‌مانی

خوب می‌شنوی، پس سالم می‌مانی

کم‌شنوایی فشار زیادی به مغز وارد می‌کند، فعالیت‌های طبیعی آن را مختل می‌کند و بیماری‌هایی از جمله افسردگی و دمانس را به ‌وجود می‌آورد

ناشنوایی یا کم شنوایی معمولا جزو بیماری‌هایی هستند که آدم‌ها در مورد آنها خیلی غفلت می‌کنند. به گفته متخصصان، در نتیجه این غفلت، حدود ۴۶۰ میلیون انسان در دنیا از ضعف شنوایی رنج ‌می‌برند ولی فقط تعدادی از آنها به فکر درمان می‌ افتند.به عقیده پزشکان ضعف شنوایی در سنین بالا تاثیرات جبران ناپذیری روی سلامتی انسان دارد.

این درست است که با بالارفتن سن، ارگان‌های مختلف بدن تحلیل می‌روند. اما مسئله این است که فقط افراد معدودی شروع ضعف شنوایی خود را تشخیص می‌دهند و عده‌ زیادی کم کم به داشتن گوش سنگین عادت می‌کنند و آن را دست‌کم می‌گیرند.

گاهی اوقات دوستان یا افراد خانواده در مورد اینکه شنوایی شخص در حال تحلیل رفتن است به او هشدار می‌دهند اما این لزوما کافی نیست تا فرد گام اصلی برای درمان را بردارد.

شنوایی سنجی یک بار در سال

از آنجایی که شنیدن، یکی از مهمترین حواس پنجگانه انسان است و برای مکان‌یابی و امنیت در ترافیک شهری بسیار اهمیت دارد، باید سالی یک بار برای سنجش شنوایی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.

شنوایی ‌سنجی تنها راه تشخیص و درمان به ‌موقع ضعف شنوایی است.

پزشکان بر این نظر هستند که ناشنوایی و کم‌ شنوایی قابل اصلاح نیستند. سلول‌های عصبی گوش داخلی مانند دیگر سلول‌های عصبی بدن قابل ترمیم نیستند. حتما شنیده‌اید که وقتی یک گوش نمی‌شنود، گوش دیگر کار گوش از کار افتاده را انجام می‌دهد.

کارشناسان اما می‌گویند این نظر اشتباه و خطرناک است. وقتی یک گوش توانایی شنیدن را از دست می‌دهد، بر مغز فشار اضافه وارد می‌شود تا وظیفه شنیدن را در گوش سالم تنظیم و یک ‌دست کند.

خوب می‌شنوی، پس سالم می ‌مانی

به گزارش دویچه ‌وله، توانایی شنیدن لازمه زندگی اجتماعی و ارتباط با دیگران است. طرد شدن از اجتماع و به تبع آن افسردگی و فراموشی می‌توانند معلول ضعف شنوایی باشند.

منبع: ایسنا

نظرها

ارسال نظر

500
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.